Yderst sjældent og antageligt unikt organisk sofabord af masret elm, opsat på runde, tilspidsende ben. Udført ca. 1959 af Knud Juul-Hansen, stemplet. H. 44. L. 180. B. 31–94.
Proveniens: Erhvervet direkte på Snedkerlaugets udstilling 1959. Sidenhen nedarvet i familien.
Dette eksemplar blev udstillet og præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1959.
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 95.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk
Design, 18. juni 2020