Foto endnu ikke klar
895/​822

Knud Juul-Hansen

Yderst sjældent og antageligt unikt organisk sofabord af masret elm, opsat på runde, tilspidsende ben. Udført ca. 1959 af Knud Juul-Hansen, stemplet. H. 44. L. 180. B. 31–94.

Proveniens: Erhvervet direkte på Snedkerlaugets udstilling 1959. Sidenhen nedarvet i familien.

Dette eksemplar blev udstillet og præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1959.

Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 4, s. 95.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: design@bruun-rasmussen.dk

Design, 18. juni 2020

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK