Lille ægyptisk globulær salvekrukke af brændt ler, dekoreret i rød med koncenstriske spiral motiver, med små ørehanke. Præ dynastisk periode, Naqada I-II, c. 4000–3200 B.C. H. ca. 7 cm.
Proveniens: Ifølge oplysninger været i familiens eje siden 1940erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle afslag For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. april 2024