Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AT 35”. Bakkebord med sammenklappeligt stel af massiv eg, løstliggende cirkulær vendbar top af massiv teak, samlingsbeslag af wengé. Designet 1945. Udført og stemplet hos Andreas Tuck, Odense. H. 48. Diam. 63/71.
Bakkebordet blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 20. møbeludstilling på Kunstindustrimuseet den 27. september - 13. oktober 1946 hos snedkermester I. Christiansen.
Litteratur: Grete Jalk [red.]. “Dansk Møbelkunst Gennem 40 aar”, bd. 2, side 290–291.
Andreas Tuck havde produktionsrettighederne i perioden 1950–1973. PP Møbler har siden 1973 haft produktionsrettighederne.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Nyrenoveret i god stand.
Moderne kunst og design, 21. november 2017
11 bud