Ejnar Nielsen (f. København 1872, d. Hellerup 1956)
Landskab fra Gjern. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 40×47.
Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, Den Frie udstilling, København, 1914.
Beskrivelse rettet 10/1–2018.
Mindre huller og ridser i lærredet. Behov for let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
44 bud