1803/​723
Ejnar Nielsen: Landskab fra Gjern. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 40×47.

Be­skriv­el­se

Landskab fra Gjern. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 40×47.

Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, Den Frie udstilling, København, 1914.

Beskrivelse rettet 10/1–2018.

Moderne kunst og design, 16. januar 2018

Moderne malerier

Kunstner

Ejnar Nielsen (f. København 1872, d. Hellerup 1956)

Vur­dering

2.000–3.000 kr.

Hammerslag

5.000 kr.

Budhistorik

5.000 kr.
(Autobud) 4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.
3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
(Autobud) 2.800 kr.
2.700 kr.
(Autobud) 2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
(Autobud) 2.000 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.
(Autobud) 1.450 kr.
1.450 kr.
1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.