1803/​723
Ejnar Nielsen: Landskab fra Gjern. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 40×47.

Description

Landskab fra Gjern. Sign. monogram 1914. Olie på lærred. 40×47.

Udstillet: Kunstnernes Efterårsudstilling, Den Frie udstilling, København, 1914.

Beskrivelse rettet 10/1–2018.

This lot is subject to Artist's Royalty.
Auction

Moderne kunst og design, 16 January 2018

Category

Moderne malerier

Artist

Ejnar Nielsen (f. København 1872, d. Hellerup 1956)

Estimate

2,000–3,000 kr.

Sold

Price realised

5,000 kr.

Bid history

When Bidder Bid
5,000 kr.
(Auto bid) 4,800 kr.
4,600 kr.
4,400 kr.
4,200 kr.
4,000 kr.
3,800 kr.
3,600 kr.
3,400 kr.
(Auto bid) 3,200 kr.
3,200 kr.
(Auto bid) 3,000 kr.
2,900 kr.
(Auto bid) 2,800 kr.
2,700 kr.
(Auto bid) 2,600 kr.
2,500 kr.
(Auto bid) 2,400 kr.
2,300 kr.
2,200 kr.
2,100 kr.
(Auto bid) 2,000 kr.
2,000 kr.
(Auto bid) 1,950 kr.
1,900 kr.
(Auto bid) 1,850 kr.
1,800 kr.
1,750 kr.
1,700 kr.
(Auto bid) 1,650 kr.
1,600 kr.
1,550 kr.
1,500 kr.
(Auto bid) 1,450 kr.
1,450 kr.
1,400 kr.
1,350 kr.
(Auto bid) 1,300 kr.
1,250 kr.
1,200 kr.
1,150 kr.
1,100 kr.
1,050 kr.
1,000 kr.