2048/532
Mogens Koch (f. Frederiksberg 1898, d. København 1992)
Tre bogkasser af Oregon pine med tre tilhørende sokler. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens snedkerier. H. 76. B. 76. D. 27,5. Sokler H. 5. B. 76. D. 27,5. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. En bogkasse med huller i bagbeklædning. To bogkasser med messingforinger.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag