Dansk maler, 19. årh.
Kystparti ved aftenrøde med udsigt til Kalø Slotsruin. Utydeligt signeret. Olie på lærred. 38×46.
Krakeleringer. Retoucheringer. Skade/reparation øverst venstre hjørne. Mindre afskalninger. Behov for let overfladerensning. Én reparation/lap på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021