2004/​872 Poul Henningsen: “PH-1/1 reservedele”. Et par pendler, bestående af skærmholder, bundskåle og skærme af ravfarvet glas. (2)

Be­skriv­el­se

“PH-1/1 reservedele”. Et par pendler, bestående af skærmholder, skærme af ravfarvet glas samt bundskåle af matglas. Stemplet PH-1 og patented. Udført hos Louis Poulsen. (2)

Almindelig brugsslitage. Nogle kanthak/afslag. Fatningshuse er ikke inkluderet.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

12.000 kr.

19 bud

12.000 kr.
11.500 kr.
(Autobud) 11.000 kr.
11.000 kr.
(Autobud) 10.500 kr.
10.000 kr.
(Autobud) 9.000 kr.
8.500 kr.
7.500 kr.
(Autobud) 7.000 kr.
7.000 kr.
(Autobud) 6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.