2004/872
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-1/1 reservedele”. Et par pendler, bestående af skærmholder, skærme af ravfarvet glas samt bundskåle af matglas. Stemplet PH-1 og patented. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Almindelig brugsslitage. Nogle kanthak/afslag. Fatningshuse er ikke inkluderet.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud