2007/​559

Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)

“Kongemønster”. Bestik af sterlingsølv og sølv. Georg Jensen 1915–1930, 1929–1934, 1933–1944 og efter 1945. Vægt eksklusive dele med stål 2340 g. (59)

Bestående af: 1 middagskniv med langt skaft, 11 middagsskeer, 19 dessertskeer, 1 bouillonske, 13 kaffeskeer, 1 sukkerske, 2 forgyldte mokkaskeer, 1 lille frugtkniv, 1 sauceske med buet skaft, 1 sauceske med lige skaft, 1 salatsæt med stål L. 20. 1 grøntske L. 20. 2 kartoffelskeer L. 20. 2 små serveringsskeer L. 16,7., 1 ostehøvl, 1 steggaffel.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. 1 kaffeske med slitage i forgyldning. 1 middagsgaffel med indgravering på bagsiden: “Elsa 4–11-51”.

Moderne kunst og design, 11. februar 2020

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag