2044/​875

Magnus L. Stephensen (f. Holte 1903, d. Helsingør 1984)

Sæt på fire spisebordsstole af ask. Sæde med flettet skindgjorde. Udført hos Søren Willadsen, ca 1930'erne. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre kantafslag. Nogle tørrevner samt synlig lim ved nogle samlinger. Gjorde med slitage, herunder krakeleringer. En skindgjord knækket.

Moderne kunst og design, 27. oktober 2020

Vur­dering

12.000 DKK

Hammerslag