895/​19

L. A. Smith (f. København 1820, d. sst. 1906)

Den lille Havfrue og prinsen. Sign. L. A. Smith 1851. Olie på lærred. 100×73.

H. C. Andersens folkeeventyr “Den lille Havfrue” udkom i 1837 i tredje hæfte af “Eventyr, fortalte for Børn”. Enhver voksen som ethvert barn kender Den lille Havfrue, der særligt i form af Edvard Eriksens bronzeskulptur, opstillet på Langelinje i København i 1913, har opnået verdensberømmelse. I Andersens historie redder havfruen prinsen fra druknedøden på havet. Hun forelsker sig i ham og får ved en heks' mellemkomst forvandlet sin fiskehale til et par menneskeben, som hun dog kun kan bruge under svære smerter. Forvandlingen koster hende også stemmen, og kun hvis hun formår at vinde prinsens kærlighed og blive gift med denne, opnår hun menneskenes udødelige sjæl. Vælger prinsen en anden til hustru, vil havfruen blive til skum på havet. Det sidste bliver havfruens sørgelige skæbne i Andersens fortælling. L. A. Smiths version af mødet mellem havfruen og hendes udkårne synes ikke at trække på en konkret scene i Andersens eventyr eller for den sags skyld på brødrene Grimms eventyr om “Havfruen i dammen” fra 1843. Hos Smith ser det ud til, at den prinseligt klædte ungersvend har fanget sin havfrue i et åløb ved hjælp af en fiskestang, hendes havfruehale er endnu intakt og lykkelige, forelskede smil ses på de tos læber - deres verdeners uforenelighed kaster her endnu ingen dystre skygger.

Mindre krakeleringer. Afskalninger. Mindre retoucheringer.

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag