2449/597
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Tre vaser og en skål af lertøj. Dekoreret med polykrome glasurer på cremehvid base. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 4,5–17,5. Diam. 11,5–16,2. (4)
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafskalininger og mindre afslag. Den mindste koniske vase med reparation på fodrand.
Vurdering