Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
En samling abefigurer samt en kanin af patineret eg. Tre større aber af teak of limbetræ, stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. ca. 18. Tre mindre aber af hhv. teak og limbatræ og delvis mørkbejset eg. Stemplet Kay Bojesen Design. H. 9,5. Kanin af eg stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 15,5. (7)
Overordnet god stand med få ridser og mærker. Kaninens hoved medfølger løst, samt nogle krakeleringer ved samling på bagben. En abe H. 9,5 med revne på baghoved.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
18 bud