Gutte Eriksen (f. Rødby 1918, d. 2008)
To dele stentøj bestående af skål og bonbonniere. Dekoreret med glasur i blå, brune og lyse grå nuancer. Sign. monogram. Skål: H. 7,3. Diam. circa 14,5. Bonbonniere: H. 10. Diam. circa 11,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
18 bud