2008/512
Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Rund lænestol betrukket på sider, sæde og ryg med lyst uld, ben af eg. Model AP 26. Udført hos AP-Stolen, København.
Litteratur: Tidsskriftet “Møbler”, nr. 8 1953, s. 10.
Dansk Kunsthåndværk, nr. 2, februar 1954.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag