2008/​512 Nanna Ditzel: Rund lænestol betrukket med lyst uld, ben af eg. Model AP 26. Udført hos AP-Stolen, København.

Be­skriv­el­se

Rund lænestol betrukket på sider, sæde og ryg med lyst uld, ben af eg. Model AP 26. Udført hos AP-Stolen, København.

Litteratur: Tidsskriftet “Møbler”, nr. 8 1953, s. 10.

Dansk Kunsthåndværk, nr. 2, februar 1954.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Betræk med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Kunstner

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Vur­dering

12.000–15.000 kr.

Hammerslag

11.000 kr.

11.000 kr.
10.500 kr.