1804/​1549

En samling tekstiler bestående af et silke billede broderet med to udødelige, fire bannere med lykønskninger, to dragte og to hatte samt et fragment af sort silkestof. Bannere 40×210 cm. - 67×300 cm. (10)

Proveniens: Civilingeniør Carl Gimbel 1881–1946, der i tidsrummet 1908–1928 var bosat i Kina, først som Professor i matematik ved det kejserlige regeringsuniversitet Beijing med civil embedsrang, mandarin af 3. grad, derefter som bl.a. distrikschef for saltskatten.

Silkebillede med reparation, Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 25. januar 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.100 DKK

1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK