877/164
Hereke silketæppe, Tyrkiet. Nichedesign med blomster, bladværk, plaketter og cartoucher med skrifttegn. Partier med metaltråde i relief. Monogram signeret. Ca. 1 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 162×101.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: carpets@bruun-rasmussen.dk Condition report on request. Contact: carpets@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag