873/​1017

Olavi Hänninen (f. Lapinlahti 1920, d. 1992)

Lav unika skænk af eg med horisontale baner af brunnistret vævet stof i relief. Front med fire låger, ti små skuffer samt opklappeligt låg og front i højre side. Ben beviklet med patineret skind, med base af sortlakeret træ. Udført ca. 1967 på specialbestilling til indretning af villa i Turku, Finland. H. 55. D. 45. L. 300.

Proveniens: Privat samling.

Denne exceptionelle, lange, lave skænk blev lavet i forbindelse med indretningen af en villa i Turku, Finland i 1967. Det er et raffineret design med ben beviklet med patineret skind og fronten påmonteret vævet stof der definerer låger og skuffer, men det er også en variation over det samme minimalistiske tema som man finder i de masseproducerede skriveborde formgivet for producenten Mikko Nupponen, Lahtis.

Design: Nordic Masters, 27. september 2017

Vur­dering

100.000–120.000 DKK

Hammerslag