1405/​141

Hermann Wilhelm Bissen (f. Slesvig 1798, d. København 1868)

To buster af gips forestillende af Signe og Rudolph Puggaard. Han dateret på bagsiden 6. april 1855. Hun dateret på bagsiden 21. Marz 53. H. 63 og 65. (2).

Marmorbuster udført af Bissen daterede 1857 tilhører Glyptoteket (Rudolph) og Statens Museum for Kunst (Signe).

Litteratur: Omtalt Haavard Rostrup, H. W. Bissen", bd. II 1945 nr. 402 og 431.

Proveniens: Begge har tidligere tilhørt Statens Museum for Kunst, men blev 1871 købt af Vilhelm Bissen. Familien Hartmann, Fuglsang, Lolland.

Afslag og reparationer. Løst stykke limet på sokkel.

Ældre malerier og møbler, 27. januar 2014

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK