2132/571
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Oxford”. Kontorstol på drejestel med vippefunktion opsat på hjul. Sæde og ryg betrukket med grågrønt Tonus uld. Formgivet 1965. Udført og mærket hos Fritz Hansen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Betræk med enkelte pletter. Blød i ryggen.
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud