Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
En samling lysestager herunder tre cirkulære stager af messing og forkromet stål, en i original emballage. To par lysestager af hvv. stål og forkromet stål. Lysestage af messing og stål i original uåbnet emballage. Prototype til lysestage af bemalet træ. Ustemplet. Samt gryde af kobber med håndtag af messing. Ustemplet. Flere dele stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Diam. 4–16. (10)
Proveniens: Richard Nissens private samling.
Brugsslitage. Nogle mærker og enkelte ridser. Gryde med ridser og mærker indvendig.
Quistgaard, 10. maj 2016