1619/​2114

Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)

En samling lysestager herunder tre cirkulære stager af messing og forkromet stål, en i original emballage. To par lysestager af hvv. stål og forkromet stål. Lysestage af messing og stål i original uåbnet emballage. Prototype til lysestage af bemalet træ. Ustemplet. Samt gryde af kobber med håndtag af messing. Ustemplet. Flere dele stemplet Dansk Designs Denmark, IHQ. Diam. 4–16. (10)

Proveniens: Richard Nissens private samling.

Brugsslitage. Nogle mærker og enkelte ridser. Gryde med ridser og mærker indvendig.

Quistgaard, 10. maj 2016

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK