1823/925
Dansk Møbeldesign
Et par blomsterkummer af sort metal med stel af palisander. Model PD 98. Udført hos Povl Dinesen. H. 37. L. 50. B. 45. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Stel med ridser, mærker og skjolder. Metalkasser med rust og skævheder. Løse samlinger.
Moderne kunst og design (udskudt), 7. juni 2018
Vurdering
Hammerslag