Bente Hansen (f. København 1943)
Stor, skulpturel vase af stentøj, modelleret i bølgende form. Dekoreret med lys gullig glasur, indvendigt med sort glasur og øverste kant med grå glasur med nogle lyseblå elementer. Sign. monogram, 05. Unik. H. 18,3–19,5. L. maks. 54.
God intakt stand med få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 7. maj 2024