Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“PP 75”. Rundt udtræksbord af massiv asketræ med fire skråtstillede ben og metalbøjler, samt to finérede tillægsplader. Designet 1982. Udført og mærket med label hos PP Møbler. H. 70. Diam. 140. L. 260. (3)
Bordet er designet af Hans J. Wegner i 1982 til PP Møbler. PP75 er et spændende bord fra Wegners hånd. Specielt bordets stel, hvor Wegner tydeligvis har været optaget af trekanter, er interessant,
Trekanten er en simpel og meget stærk konstruktionsform og ses ofte anvendt i langt større konstruktioner såsom broer, men her har Wegner foretaget et markant spring i skala. De centralt placerede bordben på pp75 danner en pyramide i form af 4 trekanter, og trekanterne går igen i stålsprosserne, som holder bordbenene på plads. Den cirkulære, massive bordplade forekommer således at balancere på pyramidens top. Kilde PP Møbler.
Let brugsslitage.
Moderne kunst og design, 30. januar 2018