12038/110
Henri Matisse (f. Cateau-Cambrésis 1869, d. Nice 1954)
Henri Matisse. Offset litografi efter tushtegning 1935. Trykt og udgivet 1936 i mappen Dessins de Henri Matisse, Edition Cahiers d'Art, Paris. Tryksign. og dateret. Motiv 20,5×26,5. Indrammet.
Kunst, antikviteter & design, 17. september 2020
Vurdering
Hammerslag