Elisabeth Wenzel Tornøe (f. Horsens 1847, d. Frederikssund 1933)
Parti fra Malcesine ved Gardasøen. Sign. E.T. samt stedsbetegnelse. Vandfarve på papir. Lysmål 20,5×22,5.
Proveniens: Arkitekt Holger Tornøes dødsboauktion, Nellemann & Thomsen, 1968.
Enkelte pletter. Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier og møbler, 27. oktober 2014