2226/856
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Udendørs væglampe af patineret kobber, hvidmalede undersider. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 45.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Afskalninger. Bagkapsel mangler. Skruer medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
Vurdering
Hammerslag
10 bud