2108/982
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“System 1–2-3”. To-personers sofa og armstol med fod af aluminium og armlæn af forkromet metal, betrukket med grønt uld. Designet 1973. Udført hos Fritz Hansen. L. 135. (2)
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med huller på sofa. Skruer til samlebeslag mangler.
Moderne kunst og design, 23. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
18 bud