900/​146

Herman Veigere (d. København 1556, Danish translator)

Herman Weigere (oversætter): En Ræffue Bog som kaldes paa Tyske Reinicke Foss. Oc er en deylig og lystig Bog met mange skønne Historier, lystige Rim, Exempel, och herlige Figurer, som aldrig føre haffuer værid på Danske, nu nylige fordanskit aff Hermen Weigere, Borgere vdi Cøbnehaffn. Lybeck: Jørgen Richolff 1555. 8vo. 315 blade. Ukomplet eksemplar suppleret med blade fra et tidligere eks. Mangler 6 blade + sidste blanke blad. Disse er indsat som faksimile, samt ét håndskrevet blad. Eksemplaret har brugsspor og reparationer af rifter. Indb. i senere helbind. (FP)

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK