1434/1502
Kaffekande og thekande af sølv samt vandkande af sterlingsølv, delvis rillet korpus, lågknopper af udskåret ben. Mestre Grann & Laglye, 1911 og A. Michelsen, 1909. Vægt ca. 1550 gr. H. 19,5–23,5. (3)
Ridser og mærker. Kaffekande med buler.
Varia, 21. august 2014
Vurdering
Hammerslag