1434/​1502

Kaffekande og thekande af sølv samt vandkande af sterlingsølv, delvis rillet korpus, lågknopper af udskåret ben. Mestre Grann & Laglye, 1911 og A. Michelsen, 1909. Vægt ca. 1550 gr. H. 19,5–23,5. (3)

Ridser og mærker. Kaffekande med buler.

Varia, 21. august 2014

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK