2142/870
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Bord af palisander med opklappelig plade samt underliggende hylde. Udført hos P. Jeppesen, St. Heddinge. H. 65,5. L. 70/90. B. 45.
Litteratur: Mobilia nr. 140, 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Manglende hjul. Vandskjolder.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag