899/​34

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

“Hjemkomst fra fiskeriet. Motiv fra Nordkysten af Frankrig”. Ved Pas-de-Calais. Sign. L. Tuxen 1887. Olie på lærred. 96×147.345

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier nr. 286

Udstillet: Salonen, Société des Artistes Francais, Paris 1887 nr. 2335. Charlottenborg 1887 nr. 642. Charlottenborg 1888 nr. 292. København, “Den nordiske Industri-, Landbrugs- og Kunstudstilling”, 1888 nr. 476. Paris, “Exposition universelle”, 1889 nr. 166. Chicago, “The World's Columbian Exposition”, 1893 nr. 164. Venedig, Prima Esposizione Internationale d'Arte della città di Venezia (I. Biennale) nr. 345.

Litteratur: Lise Svanholm, “Laurits Tuxen. Europas sidste fyrstemaler”, afb. s. 100.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 393, 1979 nr. 327 afb. s. 73.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

100.000–200.000 DKK

Hammerslag

90.000 DKK