1349/​8716

Dmitri Ivanovich Orlov (, Moskva)

Stor russisk pragt kovsh af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje, front med den russiske dobbeltørn. Dmitri Ivanovich Orlov, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt 720 gr. H. 13,5. L. 23.

Minimal aldersslitage, bl. a. få afslag på emalje. Restaureret.

Russisk tema-auktion, 2. december 2013

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK

11 bud

25.000 DKK
(Autobud) 24.000 DKK
24.000 DKK
(Autobud) 23.000 DKK
22.000 DKK
(Autobud) 21.000 DKK
20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
18.000 DKK