1349/8716
Dmitri Ivanovich Orlov (, Moskva)
Stor russisk pragt kovsh af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje, front med den russiske dobbeltørn. Dmitri Ivanovich Orlov, Moskva 1908–1917, lødighed 84. Vægt 720 gr. H. 13,5. L. 23.
Minimal aldersslitage, bl. a. få afslag på emalje. Restaureret.
Russisk tema-auktion, 2. december 2013
Vurdering
Hammerslag
11 bud