Agnes Slott-Møller (f. København 1862, d. på Løgismose ved Assens 1937)
“Tristan” og “Isolde”. To motiver efter et middelaldersagn. Sign. Agnes Slott-Møller 1907. Olie på lærred monteret på træ og olie på lærred. Hver 43×27 (2).
Udstillet: Skovgaard Museet, Fyns Kunstmuseum, Vejen Kunstmuseum og Øregaard Museum, “Agnes Slott-Møller. Skønhed er til evig glæde”, 2008–2010 nr. 26 og 27, afb. s. 90×91.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 10. marts 2014