2126/749
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Cirkulært fad af sterlingsølv. Fane med stiliserede dekorationer i relief. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt 505 g. H. 2,7. Diam. 26.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte buler.
Moderne kunst og design, 29. juni 2021
Vurdering
Hammerslag