2126/​749

Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)

Cirkulært fad af sterlingsølv. Fane med stiliserede dekorationer i relief. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Vægt 505 g. H. 2,7. Diam. 26.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Enkelte buler.

Moderne kunst og design, 29. juni 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK