1831/​859

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Cirkulært udtræksbord af massiv eg med to tillægsplader af fyrretræ. Udført hos snedkermester og billedskærer Mikael Laursen, Aarhus i 1940erne. H. 74. Diam. 120. L. 233. (3)

Proveniens: Givet som bryllupsgave i 1948, til Mikael Laursens nevø i Tønder.

Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 9, 1942, s. 140–42.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Tørringsrevner. Vandskjolder. Slebet ned. Skæv plade. Reparationer.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK