Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
Cirkulært udtræksbord af massiv eg med to tillægsplader af fyrretræ. Udført hos snedkermester og billedskærer Mikael Laursen, Aarhus i 1940erne. H. 74. Diam. 120. L. 233. (3)
Proveniens: Givet som bryllupsgave i 1948, til Mikael Laursens nevø i Tønder.
Præsenteret på Købestævnet i Fredericia 1942.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 9, 1942, s. 140–42.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Tørringsrevner. Vandskjolder. Slebet ned. Skæv plade. Reparationer.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018