1639/​560

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Aarhus Rådhus jalousiskab af bøg, med håndtag og sokkel af mahogni, indvendig indretning med 30 bakker og to udtræksplader. Første produktion af den senere model nr. B5230. Udført hos Planmøbel, Aarhus. Ca. 1941. H. 141. B. 93. D. 41.

Proveniens: Aarhus Rådhus. Blikskilt med inventar nr. A, d1a9, 34.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Finérskade på soklen, bagerst i begge sider. På venstre side er der borret otte små huller af ca. 2–3 mm.

Moderne kunst og design (udskudt), 30. september 2016

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

16 bud

16.500 DKK
(Autobud) 16.000 DKK
16.000 DKK
15.500 DKK
(Autobud) 15.000 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
5.000 DKK