2004/​29 John Ellicott: George III standur i kasse af mahogni. Sign. Ellicott, London. 18. årh.s slutning. H. 233. B. 50. D. 25.

Be­skriv­el­se

Engelsk George III standur i kasse af mahogni, skive af forgyldt mesing med gennembrudt hjørneornamentik af forgyldt bronze i form af gennembrudte rocailler og slynget bladværk, timekrans med romer og arabertal, værk med ‘Strike- Silent. Sign. 'Ellicott, London'. 18. årh.s slutning. H. 233. B. 50. D. 25.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. To lodder, Pendul og Nøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Ure ▸ Standure

Kunstner

John Ellicott (f. London 1706, d. 1772)

Vur­dering

8.000–10.000 kr.

Hammerslag

6.000 kr.

6.000 kr.
5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
4.000 kr.