1841/9604
Edward Hald, tilskrevet (f. 1883, d. 1980)
Sjælden rund vase af klart glas, dekoreret med slebet fiske- og undervandsmotiv. Sign. Orrefors. Udført ca. 1930 hos Orrefors, Sverige. H. 16.
Antageligt udført til Stockholmsudstillingen, 1930.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018
Vurdering
Hammerslag