1841/​9604

Edward Hald, tilskrevet (f. 1883, d. 1980)

Sjælden rund vase af klart glas, dekoreret med slebet fiske- og undervandsmotiv. Sign. Orrefors. Udført ca. 1930 hos Orrefors, Sverige. H. 16.

Antageligt udført til Stockholmsudstillingen, 1930.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Torben Sørensens glassamling, 9. oktober 2018

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK