921/​97

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Portræt af Michael K. Raffenberg (1802–1881). Sign. W. M. Betegnet og dateret M. Raffenberg 1846. Bly og kul på papir. Bladstørrelse 19×15. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 42, omtalt s. 62, afb. s. 62.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. AI 9).

Gennem sit formandskab for Kunstforeningens bestyrelse blev etatsråd Michael Kiaer Raffenberg introduceret til mange af tidens store danske kunstnere, og flere af dem blev med tiden nære venner. Heriblandt var Wilhelm Marstrand, og Raffenberg havde allerede fra Marstrands tidlige ungdom "[...] kiendt Marstrand og forstaaet ham så godt som kun Faa” (Michael K. Raffenberg, ”Vilhelm Marstrand - Breve og uddrag af breve fra denne kunstner”, s. 1). I nærværende portræt af Raffenberg har Marstrand skildret vennen med et seriøst blik, friseret hår og iført pæne klæder. Portrættet fra 1846 er fra Marstrands anden rejse til Italien, hvor han opholdt sig i perioden 1845–48. Marstrands kunstneriske kvaliteter forsøgte Raffenberg at lade være med at gøre sig for klog på - i mangel på faglig indsigt - men i forordet til Marstrands brevsamling skrev Raffenberg dog om opholdet i Italien: ”Disse Aar vare af afgjørende Betydning for hans Udvikling og Fremtid som Kunstner.” (Michael K. Raffenberg, ”Vilhelm Marstrand - Breve og uddrag af breve fra denne kunstner”, s. 9).

Ældre malerier, 10. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag