Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Krukke af stentøj modelleret med tre små hanke samt religiøse motiver i relief. Dekoreret med celadonglasur. Unik. Sign. Jais, 2757. Kgl. P. H. 22,5. Diam. maks. 22.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Glasurafslag på fodrand.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021