J. M. Haas, 19. årh.
“Prospect af Præstegaarden og Kirken i Maglebye paa Møen i Aaret 1820”. Betegnet “Tegnet og malt af J.M. Haas, Kiöbenhavn 1822”. Vandfarve på papir. 31×40,5.
Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934- d. 2020).
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021