Antikt Gendje tæppe, Kaukasus. Klassisk eksemplar med design i form af diagonale flerfarvet bånd med boteh design. 19. årh. 245×114.
BEMÆRK NY EFTERSYNSADRESSE/PLEASE NOTE THE NEW PREVIEW ADDRESS. BEGRÆNSET EFTERSYNSPERIODE: 25–26.11, 10–17. 27.11, 10–14. 29.11, 10–17. LIMITED PREVIEW: 25–26.11, 10 AM-5 PM. 27.11, 10 AM-2 PM. 29.11, 10 AM-5 PM.
Slidte frynser. Slidte kanter. Jævnt slidt. Flere steder med fold-slitage. Fremstræder med et par små gamle reparationer.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021