1434/1553
Et par famille verte vaser med drager jagtende den brændende perle samt blådekoreret bojan af porcelæn. Kina 20. årh. H. 16 cm. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Vaser med afslag på toprand. Den ene vase med revne, den anden med afslag på hank.
Varia, 21. august 2014
Vurdering
Hammerslag