Erik Henningsen (f. København 1855, d. sst. 1930)
En herre får pudset sko. Sign. Erik Henningsen 1890. Vandfarve og pen på papir. Lysmål 22 × 18,5. To herrer i en landsbygade. Sign. monogram. Pen på papir. Lysmål 27 × 20. (2).
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1411, 2014 nr. 71. Bruun Rasmussen auktion 1547, 2015 nr. 102.
Førstnævnte med minimale misfarvinger. Sidstnævnte monteret i passepartout. Begge med et enkelt minimalt hul, smuds mellem papir og ramme samt gulnet papir. Begge med smuds mellem papir og ramme. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021