2131/532
Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)
Et sæt på 15 glasbakker af sterlingsølv med hamret overflade, midte ciseleret med druer og blade. Georg Jensen efter 1945. Dessin 51B. Samlet vægt 521 g. Diam. 9,1. (15)
Sparsomme brugsspor - enkelte overfladeridser og mærker. En bakke med en mørk overfladeplet i sølvet på oversiden, herudover en bakke med mange mørke overfladepletter i sølvet på oversiden (se venligst detaljefoto).
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud