2131/​532

Georg Jensen (f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935)

Et sæt på 15 glasbakker af sterlingsølv med hamret overflade, midte ciseleret med druer og blade. Georg Jensen efter 1945. Dessin 51B. Samlet vægt 521 g. Diam. 9,1. (15)

Sparsomme brugsspor - enkelte overfladeridser og mærker. En bakke med en mørk overfladeplet i sølvet på oversiden, herudover en bakke med mange mørke overfladepletter i sølvet på oversiden (se venligst detaljefoto).

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

12 bud

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK