2008/909
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Just Andersen: Vase af grønpatineret diskometal med kanneleret korpus. Stemplet monogram. Dessin 1940. H. 24,5. Diam. 20.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker på topkant og bundkant. Indvendig med kalkaflejringer.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
14 bud