2439/​43

Carl Gustaf Pilo, efter, ca. 1900

Portræt af Dronning Juliane Marie (1729–1796) i helfigur iklædt en støvgrøn kjole og en rød hermelinskantet kåbe. Usigneret. Olie på lærred. 170×121.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 673, 2000 nr. 445. Afbildet s. 187.

Krakeleringer af varierende størrelse samt langs kant svagt mærke. Enkelte mindre retoucheringer. Gulnet fernis. .

I Lyngby
Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?